NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
1099
Калейдоскоп

След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.  Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември

| 19 Септември 2024, 11:08 ч.
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Снимка © Исторически музей - Попово

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Концертите от фестивала VARNA BREEZE by EXIT през тази година ще бъдат безплатни, съобщиха от Общината в крайморския град.

Събитието започва утре, навръх празника на Варна и ще продължи до 18 август.

В социалните мрежи кметът Благомир Коцев уточни, че е постигната договорка с организаторите фестивалът през тази година да бъде безплатен за сметка на скъсяване на програмата с един ден.

Концертите ще бъдат на две сцени в района на Пантеона в Морската градина. Варненци и гостите на града ще имат възможност да чуят Dire Straits Legacy (Дайър Стрейтс), Gipsy Kings (Джипси Кингс) и Stereo MC’s. Районът около Пантеона в Морската градина ще бъде ограден с охранителни ленти. Ще бъдат изградени КПП-та и посетителите ще бъдат проверявани за опасни предмети. Самият паметник ще бъде покрит със защитна мрежа, за да бъде предпазен от инциденти и вандалски прояв

С премиерата на спектакъла "Опит за летене" по Йордан Радичков Русенският театър ще открие на 13-и септември (петък) новия творчески сезон. 

"Моят опит с Радичков е многогодишен. Той е един от най-обичаните автори. Според мен е и един от най-важните автори в света за неговото време", каза режисьорът на спектакъла Недялко Делчев.

По думите му словото на писателя и неговите образи са невероятни. "Втората благодат след Радичков е трупата на Русенския театър, която обичам и затова съм тук", каза още Делчев.

Той обясни, че балонът в спектакъла е метафора на онова, което животът не ни дава, или ние не го виждаме. 

Гост-актьорът Алексей Кожухаров обясни, че за първи път играе в спектакъл по пиеса от Радичков. "За мен това е прощъпалник и много се радвам, че попаднах в компанията на колегите от Русе, с които се сприятелихме и се работи приятно и

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Симфониета Шумен ще изнесе концерт на открито в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен на 13 юни. Музикалното събитие ще запознае публиката с оркестранти от духовата група на оркестъра, които ще се изявят като солисти. Ще прозвучат изпълнения на Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот). Гост-солист ще бъде Самуил Златев (валдхорна), съобщават от Симфониета Шумен. Наташа Узунова свири с шуменския оркестър от септември 2020 година, Павел Пенев - от октомври 2023 година, Радостин Златинов - от януари 2023 година, а Михаела Добрева от октомври 2022 година.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син. В програмата на концерта са включени произведения на Сен-Санс, Вебер, Моцарт, Белини и Брунс.

Припомняме, че Симфониета Шумен закри творческия сезон 2022/2023 г. с концерт в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" на

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Целта й е да представи богатото и разнообразно мозаечно наследство в България, чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки и по този начин да разпали интереса на аудиторията към него. Експозицията представя и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на мозаечното наследство в Югоизточна Европа.

По думите на директора на музея изложбата "България и мозайките" включва два компонента: печатен (на български и на английски език) и дигитален. Печатният компонент се състои от 26 пана, оборудвани с QR код, който води до уебсайт, представящ дигиталната част на изложбата. Така посетителят може да получи пълна информация за представените обекти, тяхното местоположение на картата, институциите и организациите, благодарение на които те са включени в изложбата, както и кратки научнопопулярни текстове за историята, образците, проблемите и практиките за опазване на мозаечното изкуство в България и приноса на българските организации в тази посока

Домакините обясниха, че представените мозайки са създадени от различни култури през последните две хилядолетия. Най-многобройни са тези от Античността и 20-и век – две епохи, в които това изкуство преживява разцвет и се създават забележителни негови образци у нас. 

Владимир Иванов и екипа на музея благодарят на Министерството на външните работи, на Държавния културен институт към Министъра на външните работи за жеста към Историческия музей в Попово, към гражданите и гостите на Бялото градче. 

Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.

Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.

Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция

В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския

С откриването на пътуваща изложба илюстрации по „Диви разкази“ Чепеларе се включи в отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. В Народно читалище „Родопска искра 1880“ днес тя бе представена от сина на писателя – Здравец Хайтов, под звуците на Хайтовия глас, записан да чете своите разкази.

След Смолян, Чепеларе е вторият град, в който пристига експозицията от уникални илюстрации, дело на Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София.

„Родопите са в центъра на изложбата и затова тя тръгва от тази планина, с което ние продължаваме съвместно мисията, която Хайтов имаше. Идеята е изложбата да е пътуваща, за да може повече хора да се докоснат до Хайтов“, каза Здравец Хайтов. Той представи илюстрациите, които представляват един съвременен прочит на младите художници на незабравимите „Диви разкази“.  

Изложбата е дело на Фон

Пет филма с участието на Тодор Колев ще бъдат прожектирани на две места в Шумен в рамките на съпътстващата програма на първото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев". Това съобщи директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" Илия Виделинов. Всички прожекции са при вход свободен, поясни той.

В първия ден на фестивала публиката може да види в клуб в центъра на областния град филма „Последният ерген" на режисьора Владимир Янчев. На 26 юни пак там ще се прожектира „Топло", на същия режисьор. На 27 юни на същото място може да се проследи „Двойникът“ на режисьора Николай Волев.

На 28 юни в парка до Паметника на свободата до Община Шумен ще се прожектира „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. На 29 юни на същото място публиката може да гледа „Опасен чар“ на режисьора Иван Андонов.  При лоши метеорологични условия, прожекциите ще се проведат в

Третото издание на Q-Jazz festival ще се състои между 11 и 13 юли, съобщават организаторите от Школа „Дедал“. Концертите в трите дни се провеждат в местността Карантината във варненския квартал „Аспарухово“.

Сред целите на екипа е опазването на едно от малкото оцелели рибарски селища в района, поминъка на рибарите и техния фолклор като част от културно-историческото наследство на Варна. Фестивалът е посветен на джаз музикантите Хари Саркисян, Велислав Аспарухов - Баго и китарната школа на Александър Петков. Той подкрепя композитори и изпълнители на възраст до 35 и над 65 години.

Във всяка от вечерите до рибарско селище Карантината е уреден безплатен транспорт, който тръгва от сградата на Археологическия музей във Варна. Входът за концертите е свободен.

Събитието на Школа „Дедал“ се организира с подкрепа от спонсори и партньори като клуб „Приятели на морето“, Об

Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите. 

Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.

Изложбата ще може да се разгледа и утре.

Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 00:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
1099
Калейдоскоп

След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово.Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.

| 19 Септември 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Снимка © Исторически музей - Попово

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Концертите от фестивала VARNA BREEZE by EXIT през тази година ще бъдат безплатни, съобщиха от Общината в крайморския град.

Събитието започва утре, навръх празника на Варна и ще продължи до 18 август.

В социалните мрежи кметът Благомир Коцев уточни, че е постигната договорка с организаторите фестивалът през тази година да бъде безплатен за сметка на скъсяване на програмата с един ден.

Концертите ще бъдат на две сцени в района на Пантеона в Морската градина. Варненци и гостите на града ще имат възможност да чуят Dire Straits Legacy (Дайър Стрейтс), Gipsy Kings (Джипси Кингс) и Stereo MC’s. Районът около Пантеона в Морската градина ще бъде ограден с охранителни ленти. Ще бъдат изградени КПП-та и посетителите ще бъдат проверявани за опасни предмети. Самият паметник ще бъде покрит със защитна мрежа, за да бъде предпазен от инциденти и вандалски прояв

С премиерата на спектакъла "Опит за летене" по Йордан Радичков Русенският театър ще открие на 13-и септември (петък) новия творчески сезон. 

"Моят опит с Радичков е многогодишен. Той е един от най-обичаните автори. Според мен е и един от най-важните автори в света за неговото време", каза режисьорът на спектакъла Недялко Делчев.

По думите му словото на писателя и неговите образи са невероятни. "Втората благодат след Радичков е трупата на Русенския театър, която обичам и затова съм тук", каза още Делчев.

Той обясни, че балонът в спектакъла е метафора на онова, което животът не ни дава, или ние не го виждаме. 

Гост-актьорът Алексей Кожухаров обясни, че за първи път играе в спектакъл по пиеса от Радичков. "За мен това е прощъпалник и много се радвам, че попаднах в компанията на колегите от Русе, с които се сприятелихме и се работи приятно и

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Симфониета Шумен ще изнесе концерт на открито в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен на 13 юни. Музикалното събитие ще запознае публиката с оркестранти от духовата група на оркестъра, които ще се изявят като солисти. Ще прозвучат изпълнения на Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот). Гост-солист ще бъде Самуил Златев (валдхорна), съобщават от Симфониета Шумен. Наташа Узунова свири с шуменския оркестър от септември 2020 година, Павел Пенев - от октомври 2023 година, Радостин Златинов - от януари 2023 година, а Михаела Добрева от октомври 2022 година.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син. В програмата на концерта са включени произведения на Сен-Санс, Вебер, Моцарт, Белини и Брунс.

Припомняме, че Симфониета Шумен закри творческия сезон 2022/2023 г. с концерт в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" на

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Целта й е да представи богатото и разнообразно мозаечно наследство в България, чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки и по този начин да разпали интереса на аудиторията към него. Експозицията представя и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на мозаечното наследство в Югоизточна Европа.

По думите на директора на музея изложбата "България и мозайките" включва два компонента: печатен (на български и на английски език) и дигитален. Печатният компонент се състои от 26 пана, оборудвани с QR код, който води до уебсайт, представящ дигиталната част на изложбата. Така посетителят може да получи пълна информация за представените обекти, тяхното местоположение на картата, институциите и организациите, благодарение на които те са включени в изложбата, както и кратки научнопопулярни текстове за историята, образците, проблемите и практиките за опазване на мозаечното изкуство в България и приноса на българските организации в тази посока

Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.

Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.

Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция

В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския

С откриването на пътуваща изложба илюстрации по „Диви разкази“ Чепеларе се включи в отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. В Народно читалище „Родопска искра 1880“ днес тя бе представена от сина на писателя – Здравец Хайтов, под звуците на Хайтовия глас, записан да чете своите разкази.

След Смолян, Чепеларе е вторият град, в който пристига експозицията от уникални илюстрации, дело на Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София.

„Родопите са в центъра на изложбата и затова тя тръгва от тази планина, с което ние продължаваме съвместно мисията, която Хайтов имаше. Идеята е изложбата да е пътуваща, за да може повече хора да се докоснат до Хайтов“, каза Здравец Хайтов. Той представи илюстрациите, които представляват един съвременен прочит на младите художници на незабравимите „Диви разкази“.  

Изложбата е дело на Фон

Пет филма с участието на Тодор Колев ще бъдат прожектирани на две места в Шумен в рамките на съпътстващата програма на първото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев". Това съобщи директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" Илия Виделинов. Всички прожекции са при вход свободен, поясни той.

В първия ден на фестивала публиката може да види в клуб в центъра на областния град филма „Последният ерген" на режисьора Владимир Янчев. На 26 юни пак там ще се прожектира „Топло", на същия режисьор. На 27 юни на същото място може да се проследи „Двойникът“ на режисьора Николай Волев.

На 28 юни в парка до Паметника на свободата до Община Шумен ще се прожектира „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. На 29 юни на същото място публиката може да гледа „Опасен чар“ на режисьора Иван Андонов.  При лоши метеорологични условия, прожекциите ще се проведат в

Третото издание на Q-Jazz festival ще се състои между 11 и 13 юли, съобщават организаторите от Школа „Дедал“. Концертите в трите дни се провеждат в местността Карантината във варненския квартал „Аспарухово“.

Сред целите на екипа е опазването на едно от малкото оцелели рибарски селища в района, поминъка на рибарите и техния фолклор като част от културно-историческото наследство на Варна. Фестивалът е посветен на джаз музикантите Хари Саркисян, Велислав Аспарухов - Баго и китарната школа на Александър Петков. Той подкрепя композитори и изпълнители на възраст до 35 и над 65 години.

Във всяка от вечерите до рибарско селище Карантината е уреден безплатен транспорт, който тръгва от сградата на Археологическия музей във Варна. Входът за концертите е свободен.

Събитието на Школа „Дедал“ се организира с подкрепа от спонсори и партньори като клуб „Приятели на морето“, Об

Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите. 

Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.

Изложбата ще може да се разгледа и утре.

Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр

Домакините обясниха, че представените мозайки са създадени от различни култури през последните две хилядолетия. Най-многобройни са тези от Античността и 20-и век – две епохи, в които това изкуство преживява разцвет и се създават забележителни негови образци у нас. 

Владимир Иванов и екипа на музея благодарят на Министерството на външните работи, на Държавния културен институт към Министъра на външните работи за жеста към Историческия музей в Попово, към гражданите и гостите на Бялото градче. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.