Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала.
Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.
Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd
Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.
Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна.
Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година.
Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите
Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.
В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.
Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.
Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к
Виенският музей „Белведере“ показва монографична изложба на финландския художник и представител на модернизма Аксели Гален-Калела. Характерен за творбите му е диалогът между финландски и транснационални източници на вдъхновение.
Експозицията дава възможност на посетителите да проследят взаимодействия в художествения диалог на Гален-Калела с природата и народа на Финландия, с националния епос „Калевала“ и със скандинавския пейзаж.
Сред най-значимите художници на скандинавския модернизъм около 1900 г., Аксели Гален-Калела се движи в творчеството си между контрастни светове - покритите със сняг гори и необятните езера в родината си, и градове като Париж, Лондон, Берлин и Виена. Той намира своите мотиви главно в природата, хората и митовете на Финландия. Творецът следва както вътрешна потребност, така и международна тенденция, която произтича
Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.
В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.
Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава в
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.
Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти в областта на изкуствознанието и археологията. Целта й е да представи богатото и разнообразно мозаечно наследство в България, чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки и по този начин да разпали интереса на аудиторията към него. Експозицията представя и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на мозаечното наследство в Югоизточна Европа.
По думите на директора на музея изложбата "България и мозайките" включва два компонента: печатен (на български и на английски език) и дигитален. Печатният компонент се състои от 26 пана, оборудвани с QR код, който води до уебсайт, представящ дигиталната част на изложбата. Така посетителят може да получи пълна информация за представените обекти, тяхното местоположение на картата, институциите и организациите, благодарение на които те са включени в изложбата, както и кратки научнопопулярни текстове за историята, образците, проблемите и практиките за опазване на мозаечното изкуство в България и приноса на българските организации в тази посока
Домакините обясниха, че представените мозайки са създадени от различни култури през последните две хилядолетия. Най-многобройни са тези от Античността и 20-и век – две епохи, в които това изкуство преживява разцвет и се създават забележителни негови образци у нас.
Владимир Иванов и екипа на музея благодарят на Министерството на външните работи, на Държавния културен институт към Министъра на външните работи за жеста към Историческия музей в Попово, към гражданите и гостите на Бялото градче.
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.
Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.
Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.
„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн
Квартетът „Пеев-Турийски“ и Васил Грудев секстет закриха фестивала Varna jazz days с концерт в Народно читалище „Отец Паисий“ в морския град.
Проектът на гъдуларя Пейо Пеев и пианиста Мирослав Турийски съчетава български фолклор и джаз. Те свирят с контрабасиста Христо Минчев и барабаниста Начо Господинов. Кръстихме нашата формация „Пеев-Турийски“, защото само ние двамата в нея сме доктори, пошегува се в началото на концерта пианистът. Програмата им започна с аранжимент на народната песен „Тръгнала е малка мома“ от Старозагорския край. Всички останали композиции бяха авторски на двамата фронтмени на групата. Бяха изпълнени пиесите „Не знам“, „Поток“ и баладата „Аиша“ от Пейо Пеев, която получи силни аплодисменти.
Квартетът предложи пиеса със заглавие „Корона 5“ от Миро
Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.
Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.
Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.
В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.
Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R
Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.
„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа.
Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена.
Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София п